Para se gjithash le te percaktojme termin “PROGRAMUES”.

Nje programues, programues kompjuteri, zhvillues, dev, coder ose inxhinier softueri eshte nje person nje shkruaj nje aplikacion kompjuterik. Termi programues kompjuteri mund ti referohet nje specialisti ne nje fushe te programimit ose ne menyre gjenerale dikur nje shkruaj kod per shume lloje softueresh.

Ky postim eshte shkruar nga e dashura e nje programuesi.

  1. Ata jane njerez te bezdisshem por te zgjuar dhe nese nuk jeni nje person i zgjuar dhe inteligjent, nuk mund ta perballoni, sepse nuk do te jeni ne gjendje te vazhdoni me te gjithe gjerat qe kalojn neper koken e tyre dhe ekranin e laptopit. Do te humbisni ne cdo bisede qe ai po ben me shokun e tij programues. A keni pare kur mblidhen programuesit se bashku duke folur rreth programimit? Degjon vetem PHP dhe Laravel deri ne perjetesi.
  2. Thjesht pranojeni qe jeni nje pjese e lidhjes se tij, sepse e dashura e tij kryesore do te jete laptopi i tij. Sapo te keni filluar te dilni me nje programues keni filluar te dilni me te dhe laptopin e tij.Ne kete menyre une mund ta perballoj.
  3. Gjithcka ka te beje me kodimin! Ju jeni duke folur per embelsira kurse ai po flet per CakePHP

4. Nese nuk jeni nje person qe keni kohe te zene ose jeni duke u marre me dicka ju sugjeroj mos te lidheni me nje programues, sepse nese kerkoni 100% vemendje ather enderrojeni. Ai do harxhoje me kohe te tera per te rregulluar kodin e tij dhe ne momentin qe ai eshte brenda ne boten e tij duke e koduar, ju lutem mos e shqetesoni. Ju mund ta pyesni nese jeni veshur mire, por mendja e tij eshte se ku mungon ; ne kod.

5. Programuesit ne pergjithesi jane te kenaqur me karrieren e tyre. Ky eshte problemi! Ata jane shume te lumtur dhe harrojne qe ti je ajo qe duhet ti besh te lumtur.

6. Le te flasim per rrobat. tshirt dhe xhinse. Nuk mund te jem e vetja e dashur qe cmendem nga kjo. Deshiron te shkosh ne nje qender tregtare vesh tshirt dhe xhinse ne kinema, ne restorant kudo vetem bluza dhe xhinse. Ndonjeher hedh kapucin dhe kujton se ka ndryshuar veshje por harron qe eshte vetem nje bluze dhe xhinse.

7. Nese nuk jeni nje person i duruar mos u lidhni me nje programues.

Ai: Flasim pas 30 min sapo ta mbyll laptopin.

*************24 ore me vone*************

Ai: Zemer me fal se e humba mendjen ne kompjuter

Nuk e mbaj mend sa here mund ta kem degjuar kete.

8. Nese jeni njeri qe doni vemendje harrojeni! Nese dilni me nje programues duhet te mesoni se si ti kushtoni vemendjes vetes dhe te dini si ti beni shoqeri vetes. Ora 12 e nates duke koduar, ora 3 e nates duke koduar, ne aeroport duke koduar, per pushime e njetja.

9. Ditelindja, Shen Valentini, dhuratat e pervjetorit jane pjesa me e veshtire e te pasurit te dashur nje programues. Je gjithe kohen ne google cfare dhurate ti besh nje programuesi sepse nuk di a ti besh nje dhurate per njerez normale apo dhurate qe ka lidhje me programimin.

10. Te dalesh me nje programues automatikisht te ben ty nje programuese. Kur ai fillon te flase per gjuhet e programimit, projektet open source ne fakt ju mund te kontriboni. Filloni te kerkoni ne google.

11. Ata jane te apasionuar te japin gjithe energjine dhe kohen e tyre asaj qe ka marre zemren e tyre. KODIMIT. Mendonit se do thoja juve. Mendoni perseri 😂

Takimi me nje programues nuk eshte gjithmone qejf dhe lojra.

Sidoqofte personi me i mire per te qene ne nje marrdhenie eshte nje programues sepse ata kurre nuk do t’ju tradhetojne sepse nuk kane kohe per kete.

 

1 Koment

PËRGJIGJU

Ju lutem shkruani komentin tuaj
Ju lutem vendosni emrin tuaj këtu