Hakerët morën përkohësisht llogaritë e Facebook-ut në Twitter dhe Instagram të Premten përmes një platforme të palëve të treta, duke ngritur shqetësime për sigurinë e rrjeteve sociale. Të dy llogaritë janë përsëri në normale.

Rreth orës 3:50 pasdite, grupi haker i OurMine cberi tweet nga llogaria në Twitter e Facebook. I njëjti grup gjithashtu hackoi llogarine në Twitter të shumë ekipeve NFL në janar para SuperBowl dhe gjithashtu ka hakuar llogaritë e moguls teknologjike si CEO i Facebook Mark Zuckerberg, CEO i Twitter Jack Dorsey dhe CEO i Google Sundar Pichai.

“Epo, edhe Facebook është hackable por të paktën siguria e tyre eshte më e mirë se Twitter”, tha grupi në një tweet që tani është fshirë. Hakerët gjithashtu komprometuan llogarinë në Twitter për shërbimin e mesazheve në Facebook.

Rreth të njëjtës kohë, grupi mori përsipër llogarinë e Instagramit të Facebook dhe postoi foto me logon e grupit.

Një zëdhënëse e Twitter konfirmoi që llogaria e Facebook u hakua përmes një platforme të palëve të treta. “Sapo jemi njoftuar me çështjen, kemi mbyllur llogaritë e kompromentuara dhe jemi duke punuar ngushtë me partnerët tanë në Facebook për t’i rikthyer ato,” tha ajo në një deklaratë. Twitter nuk pranoi të emëronte platformën e palëve të treta, por një pamje e tweet-ve tregon se postimet vinin nga mjeti i menaxhimit të mediave sociale Khoros. Instagram dhe Khoros nuk iu përgjigjën menjëherë një kërkese për koment.

 

 

PËRGJIGJU

Ju lutem shkruani komentin tuaj
Ju lutem vendosni emrin tuaj këtu