JEMI SPECIAL 😁

Me poshte po ju rendis arsyet kryesore pse nuk duhet ta refuzoni kurre nje programues.

  1. Programuesit jane te zgjuar. Ata i dine shume mire gjera e tyre dhe gjithe kohes jane duke mesuar gjera te reja. Kur ata nuk e dine dicka duan gjithmone ta mesojne.Ata e kane pervetesuar nje mentalitet te tille ne moshe te re dhe ne kete menyre kane grumbulluar aq shume njohuri brenda trurit te tyre, dhe jane te gatshem ta ndajne me te tjeret.

2. Ata i vleresojne marrdheniet e tyre dhe e kuptojne qe nuk do te jete e lehte gjithmone.

3. Programuesit zgjidhin probleme. Nese dicka nuk funksionon ata perpiqen gjithmone ta rregullojne.

4. Puna e nje programuesi paguhet gjithmone shume, ne te gjithe boten. Keshtu qe nuk ju nuk keni per tu shqetesuar kurre per daljet tuaja.

5. Nje sens te shkelyqer humori eshte dicka qe cdo programues e ka.

6. Je duke kerkuar dike qe i ve re ndryshimet. Epo programuesit i kushtojne vemendje detajeve.

7. Programuesi qe ju jeni duke takuar ka shume kohe ne ndertimin e sistemeve per perdoruesit e tij. Kjo nenkupton qe ai njeh mire nevojat e perdoruesve te asaj qe ata duan dhe asaj qe nuk i pelqen. Dhe per kete shkak ai ndoshta ka arritur nje nivel shume te larte te empatise. Ai do te kuptoje plotesisht pse ndonjehere silleni cuditshem dhe do mendohet dy here perpara se te bej dicka te gabuar qe do te ndikoje tek ju.

8. Programuesit jane te lumtur me karrieren e tyre. Kjo do te thote me pak stres kur ai eshte ne takim me ju.

9. Lojrat me fjale nuk jane logjike keshtu qe mos prisni te luaje nje loje te tille me ju, pervecse nese eshte nje video game 😜

10. Programuesit jane mendimtare. Ata do te kenaqen me nje bisede terheqese te zhytur ne mendime dhe do te vleresojne perspektiven tuaj.

11. Nese te gjitha keto arsye nuk ju kane bindur po ju jap nje arsye tjeter.
Te gjitha aftesite e tij e bejne ate nje te dashur te perkryer, dhe nje partner te pjekur dhe te ndjeshem, por faktori percaktues i nje programuesi eshte se ata jane te angazhuar. Programuesit me te te talentuar nuk kane domosdoshmerisht nje pune me page te larte. Ata zgjedhin projektet qe i prekin ne nje nivel emocional dhe punojne me te, nderkohe qe mund te fitonin shume here me shume para. Pasi ai te jete i perkushtuar me ju asnje vajze e bukurnuk mund ta terheqe ate me shume se ju. Ai eshte juaji gjithmone.

12. Nuk ka asnje moment paqeje. Programuesit jane vertete njerez te mire.

13. Programuesit do ti kushtonin gjithe kohen e tyre dikur qe u ka vjedhur zemren.

14. Nese nje programues arrin qe te kerkoje nje ; per ore te tera do te thote qe ata tashme jane mjeshteruar ne artin e durimit.

15. Programuesit mund te jene tipi i ndrojtur por jane jashtezakonisht te thjeshte, pra nese ata po ndjejne dicka, ata jane te detyruar t’jua tregojne kete. Ndersa mund te mos jete gjithmone ajo qe deshuroni, ju mund ti besoni sepse do te jete gjithmone i vertete me ju.

16. Kompjuteri nuk punon? Nje programues do ta kupoje pse dhe pastaj do ta beje ate qe te funksionoje me shpejt!

17. Programuesit nuk jane te veshtire per tu gjetur. Ata jane gjithmone ne internet dhe presin qe ju ti njihni.

18. Programuesit jane te detyruar te kene nje marrdhenie te gjate, sepse kane pervoje ne dallimin e ndryshimeve, dergimin e kodit te tij per rishikim, pranimin e gabimeve te tij, me e rendesishmja kurre nuk lejon qe egoja e tij te ndikoje ne sjellen e tij. Sepse nese keni kaluar ndonjehere debugging, do ta kuptonit se dhe problemet me te veshtira ne marrdhenie kane zgjidhje teper te lehta.

19. Nje arsye pse programuesit jane te embel dhe te ndjeshem eshte se ata dine kur dhe si te dorezohen tek partneret e tyre. Kur keni nje dite te keqe dhe thejsht doni ti ankoheni dikujt per gjithcka qe shkon keq ne jete, ata jane aty per t’ju degjuar. Dhe nese ju ndodh qe po i fajesoni ata per cdo gje qe shkon keq, ata nuk do te heqin dore derisa te krijojne nje argument, vetem per t’ju bere te ndjeheni me mire.

PËRGJIGJU

Ju lutem shkruani komentin tuaj
Ju lutem vendosni emrin tuaj këtu